Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

VisionPlus AB

5564731098 · Lysekil

Normal registerstatusSNI 32990SNI 43120Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

VisionPlus AB har organisationsnummer 556473-1098. Nettoomsättningen var 0,00 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2021. Rörelseresultatet var −0,12 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2021. Rapporterat medelantal anställda: 1 (30 juni 2021).

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Västra Götalands län
Registrerat
23 sep. 1993
Status
Normal registerstatus
Bransch
Diverse övrig tillverkning

Senaste period i vårt underlag: 30 juni 2021. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

30 juni 2020 → 30 juni 2021 · Jämförelsen innehåller 0 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter

Inga förändringar matchar filtret.

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2016-060,3
2017-060,5
2018-060,1
2019-060,0
2020-060,1
2021-060,0

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal30 juni 202130 juni 202030 juni 201930 juni 201830 juni 201730 juni 2016
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
——
Rörelseresultat
Mkr
——
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
——
Årets resultat
Mkr
——
Skatt
Mkr
——
Personalkostnader
Mkr
——
Anställda
personer
——
Summa tillgångar
Mkr
——
Eget kapital
Mkr
——
Fritt eget kapital
Mkr
——
Aktiekapital
Mkr
——
Kassa & bank
Mkr
——
Kortfristiga skulder
Mkr
——
Obeskattade reserver
Mkr
————
Soliditet
%

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll. Samma räkenskapsår, olika rapporter. Detta är inte årlig tillväxt.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
30 juni 202130 juni 202130 jan. 2022 · 214 dagar · Ej reviderad
30 juni 202030 juni 202031 jan. 2021 · 215 dagar · Ej reviderad
30 juni 201930 juni 20192 feb. 2020 · 217 dagar · Ej reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 juli 2020 → 30 juni 2021
K2
30 jan. 2022
1 juli 2019 → 30 juni 2020
K2
31 jan. 2021
1 juli 2018 → 30 juni 2019
K2
2 feb. 2020

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva markarbeten, marknadsföring och produktion av marknadsföringsmaterial samt handel och förvaltning av värepapper och fastigheter samt därmed förenlig verksamhet

Postadress

Stämmetvägen 33 45493 Brastad
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Lysekil · 1484
Län
Västra Götaland
Registrerat
23 sep. 1993
Verksamhet startad
26 maj 1996
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

3 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 30 juni 2021.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod32990, 43120

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

0 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal30 juni 202130 juni 202030 juni 201930 juni 201830 juni 201730 juni 2016
Rörelsemarginal————
Vinstmarginal (efter finansiella poster)——
EBITDA——
Nettoomsättning per anställd——
Personalkostnader per anställd——
Omsättningstillväxt——

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

30 juni 2021

Omsättningstillväxt−100,0 %

7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Under första kvartilen
Rörelsemarginal—

8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Soliditet78,0 %

9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Mellan medianen och P75
Omsättning per anställd0,0 MSEK

8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Under första kvartilen

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 52024

SNI-kod 32.990 · Västra Götaland · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 30 juni 2021. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

Soliditet78,0 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

63 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 33661851

Huvudarbetsställe

STÄMMETVÄGEN 33, 45493 BRASTAD

Lysekil · Västra Götalands län

0 anställda

32990 · Diverse övrig tillverkning · 43120 · Mark- och grundarbeten

CFAR 33661851
StockholmUppsalaSödermanlandÖstergötlandJönköpingKronobergKalmarGotlandBlekingeSkåneHallandVästra GötalandVärmlandÖrebroVästmanlandDalarnaGävleborgVästernorrlandJämtlandVästerbottenNorrbotten1
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.

1 av 1 driftställen har kartposition.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

Diverse övrig tillverkningVästra Götalands län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen1 405Riket · SNI 32.990 · 2025
Operativa ledare 55+52,3 %Riket · avsnitt B+C · 2024
15 355 av 29 379 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Genomsnittlig månadslön45 100 kr / månad

Riket · branschavsnitt C · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
1 177
1–4 anställda
161
5–9 anställda
32
10–19 anställda
19
20–49 anställda
9
50–99 anställda
5
100–199 anställda
2
200–499 anställda
0
500+ anställda
0

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Västra Götalands län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
49,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
20,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
3,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter VisionPlus AB?

Nettoomsättningen var 0,00 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2021.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.