Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

VissEnt AB

5592503246 · Kumla

Normal registerstatusSNI 01110SNI 43120SNI 49410SNI 77320Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

VissEnt AB har organisationsnummer 559250-3246. Nettoomsättningen var 4,94 Mkr för perioden som slutade 30 apr. 2026. Rörelseresultatet var 2,15 Mkr för perioden som slutade 30 apr. 2026. Rapporterat medelantal anställda: 1 (30 apr. 2026).

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Örebro län
Registrerat
30 mars 2020
Status
Normal registerstatus
Bransch
Odling av spannmål (utom ris), baljväxter och oljeväxter

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

30 apr. 2022 → 30 apr. 2026 · Jämförelsen innehåller 18 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
UtdelningFöreslagen utdelning 0,38 Mkr → — Mkr
+1 075 %Obeskattade reserver 0,20 Mkr → 2,35 Mkr
+626 %Kortfristiga skulder 0,23 Mkr → 1,69 Mkr

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2021-040,7
2022-041,8
2023-042,9
2024-043,7
2025-044,0
2026-044,9

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 30 apr. 2026. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal30 apr. 202630 apr. 202530 apr. 202430 apr. 202330 apr. 202230 apr. 2021
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
Rörelseresultat
Mkr
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
Årets resultat
Mkr
Skatt
Mkr
Personalkostnader
Mkr
Anställda
personer
Summa tillgångar
Mkr
Eget kapital
Mkr
Fritt eget kapital
Mkr
Aktiekapital
Mkr
Kassa & bank
Mkr
Kortfristiga skulder
Mkr
Långfristiga skulder
Mkr
Obeskattade reserver
Mkr
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
————

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll. Samma räkenskapsår, olika rapporter. Detta är inte årlig tillväxt.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
30 apr. 202630 apr. 202612 okt. 2026 · 165 dagar · Reviderad
30 apr. 202530 apr. 202516 okt. 2025 · 169 dagar · Ej reviderad
30 apr. 202430 apr. 202420 okt. 2024 · 173 dagar · Ej reviderad
30 apr. 202330 apr. 20238 okt. 2023 · 161 dagar · Ej reviderad
30 apr. 202230 apr. 202230 okt. 2022 · 183 dagar · Ej reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 maj 2025 → 30 apr. 2026
K2
12 okt. 2026
1 maj 2024 → 30 apr. 2025
K2
16 okt. 2025
1 maj 2023 → 30 apr. 2024
K2
20 okt. 2024
1 maj 2022 → 30 apr. 2023
K2
8 okt. 2023
1 maj 2021 → 30 apr. 2022
K2
30 okt. 2022

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva markentreprenad, skogsentreprenad, lantbruk, uthyrning av maskiner inom entreprenad, transportverksamhet och fastighetsförvaltning samt annan därmed förenlig verksamhet.

Postadress

Vissberga 104 69293 Kumla
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Kumla · 1881
Län
Örebro
Registrerat
30 mars 2020
Verksamhet startad
11 juni 2020
Anställdaklass enligt SCB
1-4 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

5 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 30 apr. 2026.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod01110, 43120, 49410, 77320

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

1 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Undertecknare

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal30 apr. 202630 apr. 202530 apr. 202430 apr. 202330 apr. 202230 apr. 2021
Rörelsemarginal
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA
Nettoomsättning per anställd
Personalkostnader per anställd
Skuldsättningsgrad
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

30 apr. 2026

Omsättningstillväxt22,7 %

7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Mellan medianen och P75
Rörelsemarginal43,4 %

8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Över tredje kvartilen
Soliditet50,0 %

9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Mellan P25 och medianen
Omsättning per anställd4,9 MSEK

8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Över tredje kvartilen

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 52024

SNI-kod 01.110 · Örebro · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 30 apr. 2026. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal43,4 %
Soliditet50,0 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

27 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 65865966

Huvudarbetsställe

VISSBERGA 104, 69293 KUMLA

Kumla · Örebro län

1-4 anställda

01110 · Odling av spannmål (utom ris), baljväxter och oljeväxter · 43120 · Mark- och grundarbeten · 49410 · Vägtransport, godstrafik · 77320 · Uthyrning och leasing av bygg- och anläggningsmaskiner

CFAR 65865966
StockholmUppsalaSödermanlandÖstergötlandJönköpingKronobergKalmarGotlandBlekingeSkåneHallandVästra GötalandVärmlandÖrebroVästmanlandDalarnaGävleborgVästernorrlandJämtlandVästerbottenNorrbotten1
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.

1 av 1 driftställen har kartposition.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

Odling av spannmål (utom ris), baljväxter och oljeväxterÖrebro län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen8 299Riket · SNI 01.110 · 2025
Operativa ledare 55+73,5 %Riket · avsnitt A · 2024
43 928 av 59 733 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Genomsnittlig månadslön34 100 kr / månad

Riket · branschavsnitt A · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
7 621
1–4 anställda
555
5–9 anställda
85
10–19 anställda
29
20–49 anställda
7
50–99 anställda
2
100–199 anställda
0
200–499 anställda
0
500+ anställda
0

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Örebro län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
—
Ingen förändring · 2026K1
39,0 %
Viss minskning · 2026K1
11,0 %
Viss ökning · 2026K1
22,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
23,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
2,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter VissEnt AB?

Nettoomsättningen var 4,94 Mkr för perioden som slutade 30 apr. 2026.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.