# VR Förvaltning AB (5591400543)

> VR Förvaltning AB är ett aktiebolag med organisationsnummer 5591400543, registrerat 2017-12-18 och med hemvist i Södertälje, Stockholms län. Enligt årsredovisningen för räkenskapsår som slutade 2025-06-30 var nettoomsättningen 2,89 Mkr.

## Fakta

| | |
|---|---|
| Organisationsnummer | 5591400543 |
| Bolagsform | AB-ORGFO |
| Registrerat | 2017-12-18 |
| Hemvist | Södertälje, Stockholms län |
| Bransch (SNI) | 43221 – Specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet |
| Status | normal |
| Senaste årsredovisning | 2025-06-30, inlämnad 2025-12-16 |

## Nyckeltal

| Nyckeltal (Mkr, % / personer) | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 |
|---|---:|---:|---:|---:|---:|
| Nettoomsättning | 2,89 | 6,78 | 3,15 | 3,15 | 3,15 |
| Rörelseresultat | 2,16 | 5,92 | 2,35 | – | – |
| Årets resultat | 1,64 | 4,80 | 1,89 | – | – |
| Summa tillgångar | 34,23 | 32,58 | 27,02 | – | – |
| Eget kapital | 33,33 | 31,68 | 26,88 | – | – |
| Soliditet | 97,4 % | 97,2 % | 99,5 % | 99,1 % | 97,9 % |
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | – | – |

## Vad som ändrats

2024-06-30 → 2025-06-30: 9 väsentliga ändringar.

- Nettoomsättning ner: 6 780 000 -> 2 887 500 (-57.4 %)
- Rörelseintäkter ner: 6 780 000 -> 2 887 521 (-57.4 %)
- Rörelseresultat ner: 5 924 800 -> 2 162 076 (-63.5 %)
- Resultat efter finansiella poster ner: 6 060 145 -> 2 100 264 (-65.3 %)
- Resultat före skatt ner: 6 060 145 -> 2 100 264 (-65.3 %)
- Årets resultat ner: 4 800 832 -> 1 641 476 (-65.8 %)
- Skatt på årets resultat ner: 1 259 313 -> 458 788 (-63.6 %)
- Kassa och bank ner: 12 727 826 -> 7 278 707 (-42.8 %)

## Jämförelse med liknande bolag

Jämförelsegrupp: storlek (n=7757), minst 15 bolag. Kvartiler (P25, P50, P75) och bolagets värde:

- Omsättningstillväxt: -57,4 % (P25 -20,8 %, P50 1,4 %, P75 27,1 %)
- Rörelsemarginal: 74,9 % (P25 1,1 %, P50 13,1 %, P75 33,4 %)
- Soliditet: 97,4 % (P25 42,0 %, P50 63,0 %, P75 80,6 %)
- Omsättning per anställd: 2,89 (P25 0,53, P50 0,95, P75 1,47)

## Undertecknare och revisor

1 undertecknare i senaste rapporten. Namn visas bara för inloggade användare.

## Digitala årsredovisningar

- 2024-07-01 – 2025-06-30 (inlämnad 2025-12-16)
- 2023-07-01 – 2024-06-30 (inlämnad 2024-12-22)

## Källor och användning

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning.

Endast digitalt inlämnade årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
Signaler och betyg visas inte här.

Senast uppdaterad: 2025-12-16.
Sida med fler detaljer och källhänvisningar: https://bolagsdelta.se/foretag/vr-forvaltning-ab-5591400543
English: https://bolagsdelta.se/en/company/vr-forvaltning-ab-5591400543

Citera gärna med länk till sidan. Uppgifterna är bearbetade från Bolagsverket och SCB och är inga kreditupplysningar.
