Normal registerstatusSNI 43120SNI 31009SNI 43320SNI 68320Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
VV40 AB har organisationsnummer 559253-7087. Nettoomsättningen var 0,00 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2023. Rörelseresultatet var 0,00 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2023.
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Gävleborgs län
Registrerat
27 apr. 2020
Status
Normal registerstatus
Bransch
Mark- och grundarbeten
Senaste period i vårt underlag: 31 aug. 2023. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Vad som ändrats
31 aug. 2022 → 31 aug. 2023 · Jämförelsen innehåller 2 väsentliga förändringar.
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 aug. 2023
31 aug. 2022
31 aug. 2021
27 apr. 2020
Nettoomsättning
Mkr
—
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
Rörelseresultat
Mkr
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
—
Resultat före skatt
Mkr
—
Årets resultat
Mkr
—
Summa tillgångar
Mkr
—
Eget kapital
Mkr
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
—
—
Aktiekapital
Mkr
Soliditet
%
—
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
31 aug. 2023
31 aug. 2023
3 sep. 2023 · 3 dagar · Ej reviderad
31 aug. 2022
31 aug. 2022
18 sep. 2022 · 18 dagar · Ej reviderad
31 aug. 2021
31 aug. 2021
13 feb. 2022 · 166 dagar · Ej reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 sep. 2022 → 31 aug. 2023
K2
3 sep. 2023
1 sep. 2021 → 31 aug. 2022
K2
18 sep. 2022
27 apr. 2020 → 31 aug. 2021
K216 månader
13 feb. 2022
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet skall vara att bedriva bygg- och markentreprenad inklusive VA och VVS, måleri, plattsättning samt uthyrning av maskiner och verktyg, bedriva tillverkning och försäljning av möbler och inredningsdetaljer, bedriva fastighetsförvaltning och fastighetsskötsel samt därmed förenlig verksamhet.
Postadress
Valbovägen 40
81833 Valbo
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Gävle · 2180
Län
Gävleborg
Registrerat
27 apr. 2020
Verksamhet startad
4 jan. 2024
Anställdaklass enligt SCB
1-4 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Undertecknare
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Beräknade nyckeltal saknas för de tillgängliga perioderna.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 aug. 2023
Omsättningstillväxt—
10857 bolag · hela landet och alla branscher
P25 −24,8 %P50 0,7 %P75 27,2 %
Rörelsemarginal—
12286 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,8 %P50 12,7 %P75 35,0 %
Soliditet100,0 %
15091 bolag · hela landet och alla branscher
P25 41,0 %P50 66,0 %P75 86,0 %
Över tredje kvartilen
Omsättning per anställd—
8865 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,6 MSEKP50 1,0 MSEKP75 1,5 MSEK
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 43.120 · Gävleborg · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 aug. 2023. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal—
—Bolaget
6,9 %Median (P50)
−1,5 % – 16,1 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Soliditet100,0 %
100,0 %Bolaget
46,0 %Median (P50)
27,0 % – 69,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
10,0 %Median (P50)
−0,1 % – 20,2 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
7,7 %Median (P50)
−0,1 % – 18,3 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
347 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 65971632
Huvudarbetsställe
VALBOVÄGEN 40, 81833 VALBO
Gävle · Gävleborgs län
1-4 anställda
43120 · Mark- och grundarbeten · 31009 · Tillverkning av andra möbler och madrasser · 43320 · Byggnadssnickeriarbeten · 68320 · Annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag
CFAR 65971632
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Mark- och grundarbetenGävleborgs län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen17 453Riket · SNI 43.120 · 2025
Operativa ledare 55+39,0 %Riket · avsnitt F · 2024
28 930 av 74 134 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Gävleborgs län · branschgrupp 41-43
532025
20182025
Visa värden per period
2018
21
2019
24
2020
22
2021
31
2022
25
2023
44
2024
42
2025
53
Nystartade företag
Gävleborgs län · branschgrupp 41-43
592026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
39
2024Q4
63
2025Q1
39
2025Q2
42
2025Q3
47
2025Q4
44
2026Q1
55
2026Q2
59
Genomsnittlig månadslön44 300 kr / månad
Riket · branschavsnitt F · SCB · 2025
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
10 790
1–4 anställda
4 852
5–9 anställda
908
10–19 anställda
515
20–49 anställda
297
50–99 anställda
67
100–199 anställda
21
200–499 anställda
3
500+ anställda
0
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Gävleborgs län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
47,0 %
Viss minskning · 2026K1
5,0 %
Viss ökning · 2026K1
16,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
28,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
—
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter VV40 AB?
Nettoomsättningen var 0,00 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2023.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.