Normal registerstatusSNI 93199SNI 43120SNI 59110SNI 41000SNI 85510SNI 74200SNI 43991SNI 47634Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
Wallner Group AB har organisationsnummer 556827-4574. Nettoomsättningen var 2,57 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021. Rörelseresultatet var 0,12 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021. Rapporterat medelantal anställda: 2 (31 dec. 2021).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Jämtlands län
Registrerat
24 nov. 2010
Status
Normal registerstatus
Bransch
Annan sportverksamhet
Senaste period i vårt underlag: 31 dec. 2021. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Vad som ändrats
Vi behöver två digitala rapporter för att visa vad som ändrats. Nästa jämförelse kommer när bolaget lämnar in nästa rapport.
Finansiell historik
Nettoomsättning · Mkr
2018-12
Visa som tabell
Period
Nettoomsättning
2018-12
1,0
2019-12
1,8
2020-12
1,7
2021-12
2,6
Så fördelades intäkterna
Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2021. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 dec. 2021
31 dec. 2020
31 dec. 2019
31 dec. 2018
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
—
Rörelseresultat
Mkr
—
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
—
—
Årets resultat
Mkr
—
—
Skatt
Mkr
—
—
Personalkostnader
Mkr
—
—
Anställda
personer
—
—
Summa tillgångar
Mkr
—
—
Eget kapital
Mkr
—
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
—
Aktiekapital
Mkr
—
—
Kassa & bank
Mkr
—
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
—
Långfristiga skulder
Mkr
—
—
Obeskattade reserver
Mkr
—
—
Soliditet
%
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 jan. 2021 → 31 dec. 2021
K2
13 mars 2022
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva handel med cyklar och tillhörande produkter, idrottsverksamhet inom cykelsporten, konsultverksamhet inom sport och fritid, försäljning av idrottskläder, filmning, fotografering, medieproduktion och uppdragsverksamhet inom sportbranschen och därmed förenlig verksamhet. Bolaget bedriver dessutom entreprenadarbeten inom mark anläggning, byggnationer av cykelbanor samt mindre byggnadssnickerier.
Postadress
Edsåsen 214
83796 Undersåker
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Åre · 2321
Län
Jämtland
Registrerat
24 nov. 2010
Verksamhet startad
20 jan. 2011
Anställdaklass enligt SCB
1-4 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
31 dec. 2021
31 dec. 2020
31 dec. 2019
31 dec. 2018
Rörelsemarginal
—
—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA
—
—
Nettoomsättning per anställd
—
—
Personalkostnader per anställd
—
—
Kassalikviditet
—
—
Skuldsättningsgrad
—
—
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 dec. 2021
Omsättningstillväxt52,8 %
7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Över tredje kvartilen
Rörelsemarginal4,7 %
8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Mellan P25 och medianen
Soliditet63,3 %
9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Mellan medianen och P75
Omsättning per anställd1,3 MSEK
8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Mellan medianen och P75
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 93.199 · Jämtland · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2021. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal4,7 %
4,7 %Bolaget
13,3 %Median (P50)
1,7 % – 47,9 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet63,3 %
63,3 %Bolaget
75,0 %Median (P50)
38,0 % – 85,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
14,0 %Median (P50)
2,9 % – 30,1 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
14,4 %Median (P50)
2,1 % – 47,9 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
70 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 50317809
Huvudarbetsställe
EDSÅSEN 214, 83796 UNDERSÅKER
Åre · Jämtlands län
1-4 anställda
93199 · Annan sportverksamhet · 43120 · Mark- och grundarbeten · 59110 · Produktion av film, video och TV-program · 41000 · Byggande av bostadshus och andra byggnader · 85510 · Sport- och fritidsutbildning · 74200 · Fotoverksamhet · 43991 · Uthyrning av bygg- och anläggningsmaskiner med förare · 47634 · Detaljhandel via internet eller postorder med sport- och fritidsartiklar
CFAR 50317809
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Annan sportverksamhetJämtlands län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen4 682Riket · SNI 93.199 · 2025
Operativa ledare 55+36,8 %Riket · avsnitt R+S+T+U · 2024
23 044 av 62 579 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Jämtlands län · branschgrupp 85-99
122025
20182025
Visa värden per period
2018
—
2019
5
2020
5
2021
10
2022
—
2023
—
2024
8
2025
12
Nystartade företag
Jämtlands län · branschgrupp 90-93
272026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
18
2024Q4
13
2025Q1
17
2025Q2
17
2025Q3
14
2025Q4
19
2026Q1
17
2026Q2
27
Genomsnittlig månadslön36 200 kr / månad
Riket · branschavsnitt R · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
3 809
1–4 anställda
655
5–9 anställda
90
10–19 anställda
61
20–49 anställda
40
50–99 anställda
20
100–199 anställda
4
200–499 anställda
3
500+ anställda
0
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Jämtlands län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
—
Ingen förändring · 2026K1
47,0 %
Viss minskning · 2026K1
12,0 %
Viss ökning · 2026K1
22,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
14,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Wallner Group AB?
Nettoomsättningen var 2,57 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.