Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

Walltin i Hackås AB

5591779359 · Berg

Normal registerstatusSNI 49410Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

Walltin i Hackås AB har organisationsnummer 559177-9359. Nettoomsättningen var 2,02 Mkr för perioden som slutade 30 apr. 2026. Rörelseresultatet var 0,04 Mkr för perioden som slutade 30 apr. 2026. Rapporterat medelantal anställda: 1 (30 apr. 2026).

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Jämtlands län
Registrerat
1 nov. 2018
Status
Normal registerstatus
Bransch
Vägtransport, godstrafik

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

30 apr. 2023 → 30 apr. 2026 · Jämförelsen innehåller 9 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
−68 %Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 6,39 Mkr → 2,02 Mkr
−68 %Nettoomsättning 6,35 Mkr → 2,02 Mkr
−61 %Personalkostnader 2,03 Mkr → 0,80 Mkr

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2020-041,5
2021-044,2
2022-044,1
2023-046,3
2024-044,3
2025-043,5
2026-042,0

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 30 apr. 2026. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal30 apr. 202630 apr. 202530 apr. 202430 apr. 202330 apr. 202230 apr. 202130 apr. 2020
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
——
Rörelseresultat
Mkr
——
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
——
Årets resultat
Mkr
——
Skatt
Mkr
——
Personalkostnader
Mkr
——
Anställda
personer
——
Summa tillgångar
Mkr
——
Eget kapital
Mkr
——
Fritt eget kapital
Mkr
——
Aktiekapital
Mkr
——
Kassa & bank
Mkr
——
Kortfristiga skulder
Mkr
——
Långfristiga skulder
Mkr
—
———
Obeskattade reserver
Mkr
————
Soliditet
%

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll. Samma räkenskapsår, olika rapporter. Detta är inte årlig tillväxt.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
30 apr. 202630 apr. 202631 aug. 2026 · 123 dagar · Ej reviderad
30 apr. 202530 apr. 202531 okt. 2025 · 184 dagar · Ej reviderad
30 apr. 202430 apr. 202427 okt. 2024 · 180 dagar · Ej reviderad
30 apr. 202330 apr. 202329 okt. 2023 · 182 dagar · Ej reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 maj 2025 → 30 apr. 2026
K2
31 aug. 2026
1 maj 2024 → 30 apr. 2025
K2
31 okt. 2025
1 maj 2023 → 30 apr. 2024
K2
27 okt. 2024
1 maj 2022 → 30 apr. 2023
K2
29 okt. 2023

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva åkeriverksamhet samt därmed förenlig verkamhet.

Postadress

Industrivägen 3 84594 Hackås
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Berg · 2326
Län
Jämtland
Registrerat
1 nov. 2018
Verksamhet startad
21 aug. 2019
Anställdaklass enligt SCB
1-4 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

4 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 30 apr. 2026.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod49410

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

1 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Undertecknare

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal30 apr. 202630 apr. 202530 apr. 202430 apr. 202330 apr. 202230 apr. 202130 apr. 2020
Rörelsemarginal——
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA——
Nettoomsättning per anställd——
Personalkostnader per anställd——
Skuldsättningsgrad————
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

30 apr. 2026

Omsättningstillväxt−42,2 %

7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Under första kvartilen
Rörelsemarginal2,1 %

8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Mellan P25 och medianen
Soliditet18,4 %

9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Under första kvartilen
Omsättning per anställd2,0 MSEK

8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Över tredje kvartilen

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 52024

SNI-kod 49.410 · Jämtland · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 30 apr. 2026. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal2,1 %
Soliditet18,4 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

176 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 61086682

Huvudarbetsställe

INDUSTRIVÄGEN 3, 84594 HACKÅS

Berg · Jämtlands län

1-4 anställda

49410 · Vägtransport, godstrafik

CFAR 61086682
StockholmUppsalaSödermanlandÖstergötlandJönköpingKronobergKalmarGotlandBlekingeSkåneHallandVästra GötalandVärmlandÖrebroVästmanlandDalarnaGävleborgVästernorrlandJämtlandVästerbottenNorrbotten1
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.

1 av 1 driftställen har kartposition.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

Vägtransport, godstrafikJämtlands län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen14 943Riket · SNI 49.410 · 2025
Operativa ledare 55+43,2 %Riket · avsnitt H · 2024
9 564 av 22 136 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Genomsnittlig månadslön38 200 kr / månad

Riket · branschavsnitt H · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
7 455
1–4 anställda
4 796
5–9 anställda
1 156
10–19 anställda
785
20–49 anställda
519
50–99 anställda
160
100–199 anställda
51
200–499 anställda
16
500+ anställda
5

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Jämtlands län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
—
Ingen förändring · 2026K1
47,0 %
Viss minskning · 2026K1
12,0 %
Viss ökning · 2026K1
22,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
14,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
2,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter Walltin i Hackås AB?

Nettoomsättningen var 2,02 Mkr för perioden som slutade 30 apr. 2026.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.