WSA AUTO AB har organisationsnummer 559529-3530. Nettoomsättningen var 4,90 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025. Rörelseresultatet var 0,88 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025. Rapporterat medelantal anställda: 1 (31 dec. 2025).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Västra Götalands län
Registrerat
30 apr. 2025
Status
Normal registerstatus
Bransch
Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Vad som ändrats
Vi behöver två digitala rapporter för att visa vad som ändrats. Nästa jämförelse kommer när bolaget lämnar in nästa rapport.
Finansiell historik
Nettoomsättning · Mkr
2025-12
Visa som tabell
Period
Nettoomsättning
2025-12
4,9
Så fördelades intäkterna
Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2025. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 dec. 2025
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
Rörelseresultat
Mkr
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
Årets resultat
Mkr
Skatt
Mkr
Personalkostnader
Mkr
Anställda
personer
Summa tillgångar
Mkr
Eget kapital
Mkr
Fritt eget kapital
Mkr
Aktiekapital
Mkr
Kassa & bank
Mkr
Kortfristiga skulder
Mkr
Soliditet
%
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Period
Inlämnad
Visa underlag
30 apr. 2025 → 31 dec. 2025
K28 månader
22 juni 2026
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva försäljning av mopedbilar, personbilar och andra motorfordon. Verksamheten omfattar även import, export, service, reparation samt rådgivning inom fordonsbranschen.
Postadress
metodvägen, 2
43533 Mölnlycke
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Härryda · 1401
Län
Västra Götaland
Registrerat
30 apr. 2025
Verksamhet startad
22 maj 2025
Anställdaklass enligt SCB
1-4 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Ordförande
Undertecknare
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Nyckeltal
31 dec. 2025
Rörelsemarginal
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA
Nettoomsättning per anställd
Personalkostnader per anställd
Kassalikviditet
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 dec. 2025
Omsättningstillväxt—
7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Rörelsemarginal17,9 %
8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Mellan medianen och P75
Soliditet37,8 %
9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Under första kvartilen
Omsättning per anställd4,9 MSEK
8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Över tredje kvartilen
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 22024
SNI-kod 47 · Västra Götaland · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2025. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal17,9 %
17,9 %Bolaget
2,2 %Median (P50)
−3,3 % – 8,3 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet37,8 %
37,8 %Bolaget
42,0 %Median (P50)
17,0 % – 68,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
5,8 %Median (P50)
−5,8 % – 18,6 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
2,4 %Median (P50)
−2,9 % – 9,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
4 604 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 72773617
Huvudarbetsställe
METODVÄGEN 2, 43533 MÖLNLYCKE
Härryda · Västra Götalands län
1-4 anställda
47811 · Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon · 95311 · Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar · 47820 · Detaljhandel med reservdelar och tillbehör till motorfordon
CFAR 72773617
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordonVästra Götalands län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen65 200Riket · SNI 47 · 2025
Operativa ledare 55+45,0 %Riket · avsnitt G · 2024
28 188 av 62 666 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Västra Götalands län · branschgrupp 47
1732025
20182025
Visa värden per period
2018
119
2019
118
2020
131
2021
112
2022
117
2023
142
2024
165
2025
173
Nystartade företag
Västra Götalands län · branschgrupp 47
3672026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
369
2024Q4
335
2025Q1
369
2025Q2
356
2025Q3
372
2025Q4
389
2026Q1
390
2026Q2
367
Genomsnittlig månadslön42 400 kr / månad
Riket · branschavsnitt G · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
46 499
1–4 anställda
10 902
5–9 anställda
3 730
10–19 anställda
2 210
20–49 anställda
1 174
50–99 anställda
364
100–199 anställda
176
200–499 anställda
78
500+ anställda
67
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Västra Götalands län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
49,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
20,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter WSA AUTO AB?
Nettoomsättningen var 4,90 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.