XTX Performance AB har organisationsnummer 559078-3113. Nettoomsättningen var 2,53 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2023. Rörelseresultatet var 0,24 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2023. Rapporterat medelantal anställda: 1 (30 juni 2023).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Stockholms län
Registrerat
30 sep. 2016
Status
Normal registerstatus
Bransch
Partihandel med reservdelar och tillbehör till motorfordon
Senaste period i vårt underlag: 30 juni 2023. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Vad som ändrats
30 juni 2021 → 30 juni 2023 · Jämförelsen innehåller 6 väsentliga förändringar.
Räkenskapsåret som slutade 30 juni 2023. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
30 juni 2023
30 juni 2022
30 juni 2021
30 juni 2020
30 juni 2019
30 juni 2018
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
—
Rörelseresultat
Mkr
—
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
—
—
Årets resultat
Mkr
—
—
Skatt
Mkr
—
—
Personalkostnader
Mkr
—
—
Anställda
personer
—
—
Summa tillgångar
Mkr
—
—
Eget kapital
Mkr
—
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
—
Aktiekapital
Mkr
—
—
Kassa & bank
Mkr
—
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
—
Obeskattade reserver
Mkr
—
—
—
—
Soliditet
%
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
30 juni 2023
30 juni 2023
17 dec. 2023 · 170 dagar · Ej reviderad
30 juni 2022
30 juni 2022
27 nov. 2022 · 150 dagar · Ej reviderad
30 juni 2021
30 juni 2021
6 feb. 2022 · 221 dagar · Ej reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 juli 2022 → 30 juni 2023
K2
17 dec. 2023
1 juli 2021 → 30 juni 2022
K2
27 nov. 2022
1 juli 2020 → 30 juni 2021
K2
6 feb. 2022
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Verksamheten har specialiserat sig på motoroptimeringar. Utför även service, reparation och försäljning av reservdelar till olika typer av fordon. Bedriver även däckförsäljning, montering av container och husmoduler, import av däck, personaluthyrning samt smedesarbeten.
Postadress
Fräsarvägen 7
14250 Skogås
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Huddinge · 0126
Län
Stockholm
Registrerat
30 sep. 2016
Verksamhet startad
30 mars 2017
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Uppgift saknas
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Undertecknare
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
30 juni 2023
30 juni 2022
30 juni 2021
30 juni 2020
30 juni 2019
30 juni 2018
Rörelsemarginal
—
—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA
—
—
Nettoomsättning per anställd
—
—
Personalkostnader per anställd
—
—
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
30 juni 2023
Omsättningstillväxt19,2 %
7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Mellan medianen och P75
Rörelsemarginal9,6 %
8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Mellan P25 och medianen
Soliditet49,0 %
9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Mellan P25 och medianen
Omsättning per anställd2,5 MSEK
8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Över tredje kvartilen
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 46.720 · Stockholm · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 30 juni 2023. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal9,6 %
9,6 %Bolaget
3,0 %Median (P50)
−0,7 % – 12,5 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet49,0 %
49,0 %Bolaget
51,0 %Median (P50)
24,0 % – 76,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
10,4 %Median (P50)
1,2 % – 31,8 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
4,8 %Median (P50)
0,9 % – 15,6 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
70 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 58182221
Huvudarbetsställe
FRÄSARVÄGEN 7, 14250 SKOGÅS
Huddinge · Stockholms län
0 anställda
46720 · Partihandel med reservdelar och tillbehör till motorfordon · 95311 · Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar · 78201 · Personaluthyrning
CFAR 58182221
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Partihandel med reservdelar och tillbehör till motorfordonStockholms län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen493Riket · SNI 46.720 · 2025
Operativa ledare 55+45,0 %Riket · avsnitt G · 2024
28 188 av 62 666 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Stockholms län · branschgrupp 46
1942025
20182025
Visa värden per period
2018
146
2019
142
2020
148
2021
112
2022
163
2023
169
2024
199
2025
194
Nystartade företag
Stockholms län · branschgrupp 46
1672026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
150
2024Q4
177
2025Q1
184
2025Q2
133
2025Q3
165
2025Q4
156
2026Q1
163
2026Q2
167
Genomsnittlig månadslön42 400 kr / månad
Riket · branschavsnitt G · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
280
1–4 anställda
124
5–9 anställda
45
10–19 anställda
20
20–49 anställda
14
50–99 anställda
5
100–199 anställda
2
200–499 anställda
3
500+ anställda
0
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Stockholms län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Ingen förändring · 2026K1
45,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
21,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
5,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter XTX Performance AB?
Nettoomsättningen var 2,53 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2023.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.