Normal registerstatusSNI 69201SNI 01430SNI 64994SNI 93191Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
Mabel AB har organisationsnummer 556834-0565. Nettoomsättningen var 0,06 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021. Rörelseresultatet var 0,03 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021. Rapporterat medelantal anställda: 0 (31 dec. 2021).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Värmlands län
Registrerat
20 dec. 2010
Status
Normal registerstatus
Bransch
Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Senaste period i vårt underlag: 31 dec. 2021. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2021. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 dec. 2021
31 dec. 2020
31 dec. 2019
31 dec. 2018
31 dec. 2017
31 dec. 2016
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
—
Rörelseresultat
Mkr
—
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
—
—
Årets resultat
Mkr
—
—
Skatt
Mkr
—
—
—
—
Personalkostnader
Mkr
—
—
Anställda
personer
—
—
Summa tillgångar
Mkr
—
—
Eget kapital
Mkr
—
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
—
Aktiekapital
Mkr
—
—
Kassa & bank
Mkr
—
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
—
Långfristiga skulder
Mkr
—
—
Soliditet
%
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
31 dec. 2021
31 dec. 2021
24 apr. 2022 · 114 dagar · Ej reviderad
31 dec. 2020
31 dec. 2020
7 mars 2021 · 66 dagar · Ej reviderad
31 dec. 2019
31 dec. 2019
10 maj 2020 · 131 dagar · Ej reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 jan. 2021 → 31 dec. 2021
K2
24 apr. 2022
1 jan. 2020 → 31 dec. 2020
K2
7 mars 2021
1 jan. 2019 → 31 dec. 2019
K2
10 maj 2020
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva redovisningsverksamhet samt tävling, uppfödning och handel med travhästar.
Postadress
Västra Sund Solviken 1
67193 Arvika
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Arvika · 1784
Län
Värmland
Registrerat
20 dec. 2010
Verksamhet startad
20 jan. 2011
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Undertecknare
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
31 dec. 2021
31 dec. 2020
31 dec. 2019
31 dec. 2018
31 dec. 2017
31 dec. 2016
Rörelsemarginal
—
—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
Skuldsättningsgrad
—
—
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 dec. 2021
Omsättningstillväxt10,5 %
7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Mellan medianen och P75
Rörelsemarginal40,9 %
8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Över tredje kvartilen
Soliditet88,9 %
9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Över tredje kvartilen
Omsättning per anställd—
8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 69.201 · Värmland · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2021. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal40,9 %
40,9 %Bolaget
16,5 %Median (P50)
2,7 % – 34,3 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet88,9 %
88,9 %Bolaget
66,0 %Median (P50)
50,0 % – 82,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
18,6 %Median (P50)
4,4 % – 39,6 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
19,0 %Median (P50)
4,6 % – 38,9 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
225 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 50322163
Huvudarbetsställe
VÄSTRA SUND SOLVIKEN 1, 67193 ARVIKA
Arvika · Värmlands län
0 anställda
69201 · Redovisning och bokföring; skatterådgivning · 01430 · Uppfödning av hästar och andra hästdjur · 64994 · Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare · 93191 · Tävling med hästar
CFAR 50322163
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Redovisning och bokföring; skatterådgivningVärmlands län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen23 921Riket · SNI 69.201 · 2025
Operativa ledare 55+—
Konkurser
Värmlands län · branschgrupp 64-82
282025
20182025
Visa värden per period
2018
24
2019
27
2020
37
2021
18
2022
19
2023
36
2024
23
2025
28
Nystartade företag
Värmlands län · branschgrupp 69-70
282026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
22
2024Q4
19
2025Q1
29
2025Q2
31
2025Q3
24
2025Q4
35
2026Q1
30
2026Q2
28
Genomsnittlig månadslön53 800 kr / månad
Riket · branschavsnitt M · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
15 795
1–4 anställda
7 150
5–9 anställda
617
10–19 anställda
245
20–49 anställda
80
50–99 anställda
21
100–199 anställda
7
200–499 anställda
4
500+ anställda
2
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Värmlands län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
1,0 %
Ingen förändring · 2026K1
46,0 %
Viss minskning · 2026K1
5,0 %
Viss ökning · 2026K1
21,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
22,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
—
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Mabel AB?
Nettoomsättningen var 0,06 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.